Niedokwaśność, czyli za mało kwaśny sok żołądkowy, czyli pH podwyższone do ok. 4-5 (zamiast 1,5-2). Pozornie niewielka różnica, a konsekwencje gigantyczne:
- Wspomniany w poprzednim wpisie refluks.
- Osłabiona odporność. Prawidłowo kwaśna treść żołądka odkaża pokarm, niszczy bakterie, wirusy, grzyby, jaja pasożytów. To drogą pokarmową dostaje się do organizmu najwięcej patogenów. Słabe zakwaszenie żołądka jest jednym z czynników zwiększających podatność na te czynniki.
- Podwyższone pH (mniej kwaśne) stwarza warunki do namnażania bakterii, np. Helicobacter pylori, których obecność sprzyja powstawaniu wrzodów żołądka.
- Osłabiona siła trawienia produktów białkowych, takich jak: mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Aby białka zostały prawidłowo strawione potrzebują środowiska bardzo kwaśnego (pH 1-1,5), tylko w takich warunkach są rozkładane do pojedynczych aminokwasów. Tylko pojedyncze aminokwasy są substratem do dalszych procesów: powstawania białek strukturalnych, enzymów, hormonów (wszystkie enzymy i hormony są białkami :O). Nawet jeśli odżywiamy się prawidłowo, to przez nieprawidłowy proces trawienia tracimy cenne składniki. A skoro nie ma pojedynczych “cegiełek” do budowy np. hormonów, to oczywistą konsekwencją są zaburzenia w tym układzie.
- Niestrawione cząstki białek czyli dwupeptydy lub wielopeptydy wchłonięte do krwiobiegu mogą być rozpoznawane przez układ immunologiczny jako obce białko (tylko pojedyncze aminokwasy są “neutralne”). Generuje to nieadekwatne reakcje: alergiczną i autoimmunologiczną :O
- Zaleganie niestrawionych białek łączy się z przykrymi objawami dla pacjenta. Pojawiają się wzdęcia, gazy, uczucie ciężkości w jamie brzusznej, biegunki lub zaparcia. Jeśli taki stan powtarza się (często latami); rozwijają się stany zapalne na śluzówkach jelit, a te nieleczone generują kolejne powikłania. Jakie? Tu można zacytować cały spis treści z podręcznika do gastrologii dotyczący jelit.
- Wysokie pH utrudnia również wchłanianie niektórych minerałów: magnezu, żelaza, wapnia (zwłaszcza w postaci węglanu), miedzi, kobaltu, cynku oraz kwasu foliowego może więc prowadzić do ich niedoboru.
- Niedobór witamin B6, B12 i kwasu foliowego prowadzi do wzrostu poziomu homocysteiny, a to sprzyja rozwojowi miażdżycy.
- Zmniejszone wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka zazwyczaj idzie w parze z niedostatecznym wydzielaniem czynnika Castle,a, który jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12. Jej niedobór prowadzi do anemii złośliwej.
- Osłabienie włosów i paznokci. To nieuchronna konsekwencja powyższych zaburzeń i choć w porównaniu z innymi, groźnymi dla zdrowia skutkami, to ledwie niewiele znaczący objaw; paradoksalnie dopiero on uzmysławia pacjentom, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.
Kogo najczęściej dotyczy niedokwaśność? O tym w następnym artykule.
Brak komentarzy