Mediosteo - szumy uszne

Zetknęliście się na pewno z określeniem „zespół ucho – brzucho”. Zwykle kojarzy się ono z dziećmi, które chcąc uniknąć pójścia do przedszkola twierdzą, że boli je brzuch.
Nie zawsze jest to jednak tylko wymysł. Pediatrzy wiedzą, że pierwszym objawem infekcji gardła, ucha czy oskrzeli u dziecka może być ból brzucha.
Ten objaw pokazuje nam, że związek aparatu słuchu z jamą brzuszną naprawdę istnieje, a co więcej, z wiekiem nie zanika 
Ale co to wszystko ma wspólnego z szumami usznymi?

Szumy uszne są uciążliwą dolegliwością. Opisywane są jako jako piski, dzwonienie, gwizdy, pukanie, dudnienie, szelesty. Są to dźwięki słyszane w jednym, obojgu uszach lub w głowie, a czasami w uszach i głowie jednocześnie. Są objawem, a nie chorobą samą w sobie.

Fala dźwiękowa, zanim zostanie zarejestrowana przez korę mózgową, przemierza swą drogę kilka razy zmieniając środowisko (powietrze, płyn, komórki nerwowe) i charakter impulsu (fala akustyczna, fala mechaniczna, impuls elektryczny, impuls chemiczny). Na każdym z tych etapów może powstać zakłócenie, którego skutkiem będzie nieprawidłowa aktywność w ośrodku słuchu i zostanie zinterpretowane przez pacjenta jako szum.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

  1. Zmiany w uchu wewnętrznym. Źródłem szumu usznego jest wówczas uszkodzenie komórek słuchowych zewnętrznych w ślimaku. W znacznym uproszczeniu można powiedzieć, że dochodzi do zmienionej aktywności w obrębie drogi słuchowej. Najnowsze teorie zakładają, że w wyniku uszkodzeń w obwodowej części układu słuchowego zmniejsza się ilość informacji o dźwięku przekazywanych do ośrodków słuchowych w mózgu. W odpowiedzi ośrodkowy układ nerwowy na poziomie kory mózgowej wzmaga aktywność, co zostaje odebrane jako szumy uszne.
  2. Przyczyny mogą być miejscowe, np.: infekcje ucha lub zatok, gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym lub konsekwencje urazu kości skroniowej.
  3. Częstą przyczyną są problemy z układem krążenia: otoskleroza, nadciśnienie tętnicze, zmiany przepływu krwi w tętnicach szyjnych.
  4. Podobny efekt może spowodować nadmierne spożywanie kofeiny. Pamiętajmy, że nie tylko kawa ją zawiera. Znajduje się również w kakao, herbacie, coli, guaranie oraz napojach energetycznych, tabletek na odchudzanie, niektórych lekach przeciwbólowych czy gumach do żucia.
  5. Kolejny powód, to ekspozycja na głośne dźwięki.
  6. Substancje ototoksyczne. Do takich zaliczymy: alkohol, narkotyki, niektóre antybiotyki i inne środki farmakologiczne.
  7. Jako objaw towarzyszący innym schorzeniom, np. choroba Meniere’a
  8. Najbardziej zaskakujące są przyczyny odległe. U pacjentów doświadczających szumów usznych obserwuje się bardzo pobudzony układ współczulny. Pacjent odczuwa to w postaci wysokiego poziomu napięcia i stresu. Z kolei nerw błędny reprezentujący układ przywspółczulny wykazuje zmniejszoną aktywność.

Nerw błędny, to jeden z nerwów czaszkowych. Jako jedyny dociera aż do jamy brzusznej i pełni kluczową rolę w regulacji całego procesu trawienia. Zatem jego prawidłowa aktywność jest kluczowa zarówno dla pracy narządów jamy brzusznej, dla aparatu słuchu i dla wielu innych struktur, ale o tym w osobnym wpisie.

Jakie metody niekonwencjonalne mogą pomóc w terapii szumów usznych?
O tym następny artykuł.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.